CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ / NİKSAR CEVİZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ / NİKSAR CEVİZ

CEVİZ FİDANCILIĞI BİLGİ PORTALI

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

selamlar...

5 posters
YazarMesaj
aliyim

selamlar... Empty
MesajKonu: selamlar...   selamlar... Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 5:09 pm

meraba arkadaşlar ismim ali.öncelikle ticari amacın dışında bilgilendirme amacına yönelik böyle bir forum hazırlayan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum elinize gönlünüze sağlık.meyve yetiştiriciliği konusunda özel bir isteğim var yaklaşık 2 dönümlük bir bahçede çeşitli meyveler yetiştirmekten zevk alıyorum ve bu hususta oluşan tecrübelerimi acizane olarak forumdaki arkadaşlarla da paylaşmaktan memnunluk duyarım.
ANCAK;bir konuda yardıma ihtiyacım var!bu işi ileri zamnlarda profesyonel olarak ticari amaçla da yamak istiyorum ama ağaçların çiçek oluşumu döneminde kütahya çevresinde oluşan kırağı sebebiyle hersene istikrarlı bir şekilde meyve almak olanaksız.arkadaşlar kırağıya karşı etkin bir koruma yöntemi bilen arkadaşımız var mı?ceviz yetiştiriciliği bu tür yörelerde doğru bir seçim olur mu?kırağıya karşı dayanabilen önerebileceğiniz başka bir meyve var mı?benim düşüncem bodur ceviz yetiştiriciliği yapmak ve bahçenin üstünü çıtalarla çevirerek üstünü muşamba ile kapatmak...bu yöntem kırağıya karşı etkili olur mu?maliyeti çok mu yüksek olur?bu konuda fikri olan arkadaşlar düşüncelerini benimle birlikte paylaşırsa çok sevinirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.....
halil

selamlar... Empty
MesajKonu: Geri: selamlar...   selamlar... Icon_minitimePaz Ara. 06, 2009 2:37 pm

selamlar ben ankaradan.ankaranın kızılcahamam ılcsın de cevız yetıstırmek ıstıyorum kendım 100 kadar fıde yetıstırdım kaman cınsı acaba olur mu demekten kendımı alamıyorum ne dersınız olur mu ızce
camkinoz

camkinoz

selamlar... Empty
MesajKonu: Geri: selamlar...   selamlar... Icon_minitimeSalı Ocak 12, 2010 10:48 pm

arkadaşlar hoş geldinizz ...

öncelikle aliyim kardeşim senın sorunla başlayalımm ..
bahçenın üstüne muşamba çekmek zor olur maliyet açısından ,,

onun için kırağı da yanmasını engelleyen adeta meyvaya organık bir zırh olan cropoid adlı bitki antifirizi kulanılmaktadır ...

Sitemizin bakım programı menüsünde bu konuda bahşedilmektedir...
camkinoz

camkinoz

selamlar... Empty
MesajKonu: Geri: selamlar...   selamlar... Icon_minitimeSalı Ocak 12, 2010 10:51 pm

halil kardeşim cevizler aşılımı

eğer ki aşılı ise neden olmasın,,,

ama yinede arazının toprak ve su testini yaptırmanı tavsiye ederim,,,

bu konuda bölge iliniz ve ya ilçenizin tarım müdürlüklerinde yardım edebilirler..
emin kebeli

selamlar... Empty
MesajKonu: Geri: selamlar...   selamlar... Icon_minitimeÇarş. Mayıs 26, 2010 11:01 pm

Merhaba arkadaşlar ben kastamonu ili araç ilçesinde yaşıyorum bizim bahçede kendisi yetişen küçük ceviz fianları vardı ben bunları bahçenin kenarına 10 metre ara ile diktim şu an boyları 40 cm bunları aşı lamak istiyorum fakat ceviz ağacını aşı tutturamadım 55 adet küçük 22 adet büyük cevizim var bana yardımcı olabilirmisiniz selam.
m_ataseven

selamlar... Empty
MesajKonu: Geri: selamlar...   selamlar... Icon_minitimePaz Mayıs 30, 2010 12:44 am

Sayın Emin Kebeli Bey..
Ben Karaman İli Sarıveliler İlçesi Esentepe Köyü nüfusuna kayıtlı Mustafa ATASEVEN (Halen Balıkesir Bandırma İlçesinde devlet memuruyum)
Köyümde 12 Dönümlük bir ceviz bahçesi yaptım.Bahçe ile ilgili herşey yolunda devam ediyor ve yetiştirmekten zevk alıyorum.
Öncelikle şunu ifade edeyim Araç İlçesi Çok proğramlı lisesinde Kimya Öğretmeni Muhammet ÖZER kayınım olur gidip bir çayını için ve selamımı söyleyin..SmileSmile
Sizin konunuza gelince;Ceviz fidanı aşılaması bildiğim kadarıyla çok zor bir iş.Aşıyı normal aşılama yöntemiyle tuturamıyorsunuz.Aşı yapkam için Çift ağızlı bir aşı bıçağı kullanıyorlar.Bir ceviz gözünü aşı bıcağının altına altına ve üstüne gelecek şekilde yerleştirip sonrasında tam daire yapıp oradan tüm bir kabuk çıkartıyorlar.Daha sonra aynı büyüklükte (Kalınlıkta) aşılancak olan ağaçtan da bir kabuk çıkartıyorlar ve aşı gözü olan kabuğu aşılanacak yere yerleştiriyorlar daha sonra hava almaması için bantla açık yaralı sarıyorlar ve 20 gün sonra bantları çözüyorlar aşılama bu şekilde oluyor.Aşı ayı Ağustos ayıdır.Tabii bu benim bahsettiğim göz aşısı.
Bu işi Balıkesir ili Bandırma İlçesi Sahilyenice Köyü ve Dutlimanı köyü çok iyi yapıyor ve iki köyün tek geçim kaynağı aşılı ceviz üretip yurdun 4 bir tarafına satmaktır.Ayrıca Ceviz aşısını ilk geliştiren kişi Sahilyenice köyünde yaşamaktadır ve halen sağdır.(Yalova Tarım araştırma entitüsünde geliştirmiştir)
Ayrıca aşısız cevizleri aşılayacak göz alacak aşılı ceviziniz var mı ???

İLETİŞİM:
www.esentepelemos.com
m_ataseven@hotmail.com

selamlar...
1 sayfadaki 1 sayfası